Renklerin Anlamı

Kırmızı renk, aksiyon, tutku, iştah ve mutluluk rengidir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahiptir. Fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitif bir renktir. Tansiyonu yükseltir ve uyarı işareti olarak kullanılır.

Sarı renk kazanılmış bilgiyi ve elde edilmiş bir düşünceyi ifade eder. Çünkü Sarı renk, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılan bir renktir. Sarı renk ve anlamı; zeka ve aklın rengi olmasıdır.

Yeşil rengi herkes sever. Çünkü psikolojik sorunu yoksa herkes denge ve uyumu sever. Renk psikolojisi açısından baktığımızda denge ve uyum kalbimizin ve duygularımızın, kalp ile beynin arasındaki uyum ve dengenin ta kendisidir.

Mavi renk güven, sorumluluk, dürüstlük veya sadakati temsil etmektedir. Mavi samimi, saklı ve sessizdir. Yaygara yapmak veya dikkat çekmek istemez. Çatışmadan ve karşı karşıya gelmekten nefret eder ve işleri kendi yollarıyla yapmayı sever.

Mor renk tutkunuysanız veya menekşeyi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Mor renk ve anlamı hayal gücü ve maneviyatla ilgili olmasıdır. Yüksek idealleri gösterir. İç gözlemsel bir renktir ve derin düşüncelere dokunmamıza izin verir.

Turkuaz rengive anlamı açısından baktığımızda, bu renk kalp ile konuşulan sözcük arasındaki iletişim hatlarını açmaya yardımcı olur. Hayattan zevk alma, samimiyet ve mutluluk sunar. Renk psikolojisinde, turkuaz, duygusal dengeyi ve dengeyi yaratan duyguları iyileştirir. Süreç içinde kendini aşağı-yukarı dengeleyene kadar duygusal bir düzlem üzerinde görünebilir.

Pembe renk ve anlamı küçük bayanların, yani kız çocuklarının favori rengi olmasındadır. Gelecekte üstlenecekleri roller bakımından daha küçük yaşlarda pembe renkle içli dışlıdırlar. Çünkü pembe renk ve anlamı şefkati, beslemeyi ve sevmeyi temsil eder. Pembe renk şartsız sevgi ve beslemenin alma ve verme eylemleriyle ilgilidir. Pembe renk, koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkat tadında himayenin rengidir.

Kahverengi, güvende hissetmenin, korumacılığın ve zenginliğin rengidir. Kahverengi ve anlamı denince kararlılık, yapı ve destek belirten ciddi, toprak rengi akla gelir.

Altın rengini anlamak için bayanlara bakmak yeterlidir. Altının özellikle bayanların gözdesi olduğunu unutmayın! Neden altın tarih boyunca bu denli reyting yapan en popüler elementtir? Çünkü insanların özlemi olan başarı ve zaferin rengi altındır. Bolluk ve refah, lüks ve kalite, prestij ve sofistike, değer ve zarafet ile ilişkili olan bu rengin psikolojisi, refah, maddi zenginlik ve savurganlık anlamına gelir.

Beyaz rengi şimdiye kadar sevmeyeni görmedim. Çünkü her insan doğal olarak saflığı ve mükemmelliği sever. Beyaz rengin psikolojisi için şöyle diyebiliriz: Saflık, duruluk, masumiyet, bütüncüllük, tamlık… Beyaz renk; saflığın, masumiyetin, bütüncüllüğün ve tamamlayıcılığın rengidir.

Siyah renk otorite, resmiyet ve bürokrasiyi çağrıştırsa da damatların giysilerinden, mezuniyet giysilerine, avukatların cüppelerinden penguenlerin smokinlerine kadar yaşamın pek çok alanında sıklıkla göze çarpan bir renktir. Siyah renk; gizemin ve korumacılığın rengidir.

Lacivert renk, baktığımızda hemen sezginin ve algının rengi olduğunu söyleyelim. Kişinin üçüncü gözünün (içgörü) açılmasına yardımcı olur. Bilincin daha derin seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olan, iç gözlem ve meditasyon zamanlarında derin konsantrasyonu artırır. Lacivert, “Yeni Çağ” ile ilgili bir renktir. Normal duyuların ötesinde, algının büyük güçleriyle birlikte görmek için zihni yüksek düzeyde kullanma yeteneğini temsil eder. İçgüdüden çok dayanır.

Gümüş rengin anlamına baktığımızda, aydınlatmanın ve yansımanın rengi olduğu fark edilir. Gümüş renk kadınsı bir renktir. Gümüş renk ve anlamı işte tam da burada ortaya çıkar: Tıpkı, ayın etkisiyle bir kabarıp bir çekilen denizlerdeki med cezir gibidir; kadınsı, duygusal, duyarlı ve gizemlidir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve arındırıcıdır.

Gri renk tarafsızlığın, uzlaşmanın, kararsızlığın, ayrılmanın ve gözlemciliğin rengi olmasıdır Gri renk iki “renksiz renk” olan siyah ve beyazın evliliğinden doğan bir uzlaşma rengidir. Gri renk, siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur.

Magenta rengi evrensel uyum ve duygusal dengeyi müjdedeler. Pratik ve sağduyulu bir ruhun bakış açısıdır. Hayat; fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak dört ana elementten oluşmaktadır.

Turuncu renk, sarının neşesi ile kırmızının uyarması sonucu ortaya çıkan fiziksel enerjinin bileşimiyle sıcaklık ve mutluluk yayan bir renktir. Turuncu renk, macera ve sosyal iletişimin rengidir.

 

Yorum ekle